وبلاگ

کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D : اگر از آفتاب دوری می‌کنید، از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید، از حساسیت به شیر رنج می‌برید، یا از رژیم غذایی سخت گیاهی پیروی می‌کنید، ممکن است در معرض خطر کمبود ویتامین D باشید. ویتامین D که به عنوان ویتامین آفتاب شناخته می شود، توسط بدن در پاسخ به قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید تولید می شود. همچنین به طور طبیعی در چند غذا – از جمله برخی از ماهی ها، روغن کبد ماهی و زرده تخم مرغ – و در لبنیات غنی شده و محصولات غلات وجود دارد.

ویتامین D برای استخوان‌های قوی ضروری است زیرا به بدن کمک می‌کند از کلسیم موجود در رژیم غذایی استفاده کند. به طور سنتی، کمبود ویتامین D با راشیتیسم مرتبط است، بیماری که در آن بافت استخوانی به درستی معدنی نمی شود و منجر به نرمی استخوان و بدشکلی های اسکلتی می شود. اما به طور فزاینده ای، تحقیقات اهمیت ویتامین D را در محافظت در برابر بسیاری از مشکلات سلامتی نشان می دهد.

علائم و خطرات سلامتی کمبود ویتامین D
علائم استخوان درد و ضعف عضلانی می تواند به معنای کمبود ویتامین D باشد. با این حال، برای بسیاری از افراد، علائم ظریف هستند. با این حال، حتی بدون علائم، ویتامین D بسیار کم می تواند خطراتی برای سلامتی ایجاد کند. سطوح پایین این ویتامین در خون با موارد زیر مرتبط است:

افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی
اختلال شناختی در افراد مسن
آسم شدید در کودکان
سرطان
تحقیقات نشان می دهد که ویتامین D می تواند در پیشگیری و درمان تعدادی از شرایط مختلف، از جمله دیابت نوع 1 و نوع 2، فشار خون بالا، عدم تحمل گلوکز و مولتیپل اسکلروزیس نقش داشته باشد.

دلایل کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D ممکن است به دلایلی رخ دهد: شما سطوح توصیه شده ویتامین را در طول زمان مصرف نمی کنید. اگر از رژیم غذایی سخت گیاهی پیروی کنید، این احتمال وجود دارد، زیرا بیشتر منابع طبیعی حیوانی هستند، از جمله ماهی و روغن ماهی، زرده تخم مرغ، شیر غنی شده و جگر گاو. در اینجا بهترین غذاهای حاوی ویتامین D برای گیاهخواران آورده شده است.

قرار گرفتن شما در معرض نور خورشید محدود است. از آنجایی که وقتی پوست شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بدن ویتامین D تولید می کند، اگر در خانه هستید، در عرض های جغرافیایی شمالی زندگی می کنید، به دلایل مذهبی از لباس های بلند یا پوشش سر استفاده می کنید یا شغلی دارید که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگیری می کند، ممکن است در معرض خطر کمبود قرار بگیرید. در طول زمستان، کمبود ویتامین D می تواند بیشتر باشد زیرا نور خورشید کمتری در دسترس است.

کمبود ویتامین D

شما پوست تیره ای دارید. رنگدانه ملانین توانایی پوست برای ساخت ویتامین D را در پاسخ به قرار گرفتن در معرض نور خورشید کاهش می دهد. برخی از مطالعات نشان می دهد که افراد مسن با پوست تیره تر در معرض خطر بالای کمبود ویتامین D هستند.

کلیه های شما نمی توانند ویتامین D را به شکل فعال آن تبدیل کنند. با افزایش سن، کلیه‌های آن‌ها کمتر قادر به تبدیل ویتامین D به فرم فعال آن هستند، بنابراین خطر کمبود ویتامین D در آنها افزایش می‌یابد.

دستگاه گوارش شما نمی تواند به اندازه کافی ویتامین D را جذب کند. برخی از مشکلات پزشکی از جمله بیماری کرون، فیبروز کیستیک و بیماری سلیاک می تواند بر توانایی روده شما برای جذب ویتامین D از غذایی که می خورید تأثیر بگذارد.

شما چاق هستید. ویتامین D توسط سلول‌های چربی از خون استخراج می‌شود و انتشار آن را در گردش خون تغییر می‌دهد. افرادی که شاخص توده بدنی 30 یا بیشتر دارند، اغلب سطح ویتامین D خونشان پایین است.

تست کمبود ویتامین D

دقیق ترین راه برای اندازه گیری میزان ویتامین D در بدن، آزمایش خون 25 هیدروکسی ویتامین D است. سطح 20 نانوگرم در میلی لیتر تا 50 نانوگرم در میلی لیتر برای افراد سالم کافی در نظر گرفته می شود. سطح کمتر از 12 نانوگرم در میلی لیتر نشان دهنده کمبود ویتامین D است.

درمان کمبود ویتامین D

درمان کمبود ویتامین D شامل دریافت بیشتر ویتامین D – از طریق رژیم غذایی و مکمل ها است. اگرچه هیچ اتفاق نظری در مورد سطوح ویتامین D مورد نیاز برای سلامتی مطلوب وجود ندارد – و احتمالاً بسته به سن و شرایط سلامتی متفاوت است – غلظت کمتر از 20 نانوگرم در میلی لیتر به طور کلی ناکافی تلقی می شود و نیاز به درمان دارد.

دستورالعمل‌های مؤسسه پزشکی، میزان توصیه‌شده رژیم غذایی (RDA) ویتامین D را به 600 واحد بین‌المللی (IU) برای همه افراد 1 تا 70 ساله افزایش داد و برای بهینه‌سازی سلامت استخوان‌ها، آن را به 800 IU برای بزرگسالان بالای 70 سال افزایش داد. حد بالایی ایمن نیز به 4000 IU افزایش یافت. پزشکان ممکن است بیش از 4000 واحد بین المللی را برای اصلاح کمبود ویتامین D تجویز کنند. (منبع)

برای ارتباط با کارشناسان ما در حوزه تهیه غذا و سرو غذای گرم سازمانی در تهیه غذا کترینگ آتیسا، به صفحه ارتباط با ما سری بزنید. امیدواریم در خاطره شما طعمی به یادگار از ما باقی بماند.

شماره تماس تهیه غذا آتیسا : 91009949

طرز تهیه مرغ نرماندی
طرز تهیه مرغ نرماندی
طرز تهیه مرغ نرماندی : این غذا یکی از خوشمزه ترین غذاهایی...
طرز تهیه خوراک جوجه
طرز تهیه خوراک جوجه
طرز تهیه خوراک جوجه : دستور غذای گوشت مرغ ما را امتحان...
طرز تهیه چیکن استراگانوف
طرز تهیه چیکن استراگانوف
طرز تهیه چیکن استراگانوف : مرغ را با استیک تکه تکه...
طرز تهیه فیش اند چیپس
طرز تهیه فیش اند چیپس
طرز تهیه فیش اند چیپس : دستور العمل ما را برای ماهی...
طرز تهیه بستنی موز
طرز تهیه بستنی موز
طرز تهیه بستنی موز : این بستنی موز سریع را درست کنید،...
طرز تهیه تارت بانوفی
طرز تهیه تارت بانوفی
طرز تهیه تارت بانوفی :این پای بانوفی را درست کنید،...
طرز تهیه چیزکیک بانوفی
طرز تهیه چیزکیک بانوفی
طرز تهیه چیزکیک بانوفی : این چیزکیک بانوفی چشمگیر را...
طرز تهیه چیزکیک سیب تافی
طرز تهیه چیزکیک سیب تافی
طرز تهیه چیزکیک سیب تافی : این دستور العمل چیزکیک سیب...
طرز تهیه بستنی گیلاس و پسته
طرز تهیه بستنی گیلاس و پسته
طرز تهیه بستنی گیلاس و پسته : این نئوپولیتن گیلاس و...
طرز تهیه کیک بیسکوئیت شکلاتی
طرز تهیه کیک بیسکوئیت شکلاتی
طرز تهیه کیک بیسکوئیت شکلاتی : کیک یخچال یک کیک کلاسیک...