وبلاگ

شاخص گلیسمی و رژیم غذایی شما

شاخص گلیسمی و رژیم غذایی شما : مردم از ابزارهای زیادی برای ایجاد یک رژیم غذایی سالم یا کاهش وزن استفاده می کنند. یکی از این ابزارها شاخص گلیسمی است. شاخص گلیسمی (GI) راهی برای اندازه گیری سرعت کربوهیدرات های موجود در یک غذا باعث افزایش قند خون شما می شود. هدف این است که غذاهای بیشتری بخورید که دارای GI پایین تری هستند. این غذاها اغلب مغذی تر و برای شما بهتر هستند.

مسیر بهبود سلامت

شاخص گلیسمی برای کمک به افرادی که دیابت دارند، قند خون خود را کنترل کنند. GI روی کربوهیدرات ها در غذاها تمرکز دارد. کربوهیدرات ها یک ماده مغذی هستند. وقتی آنها را می خورید، بدن شما آنها را تجزیه می کند (آنها را هضم می کند) به نوعی قند به نام گلوکز. خون شما گلوکز را به سلول های شما می رساند. کربوهیدرات های مختلف به طرق مختلف بر بدن تأثیر می گذارند. برخی به سرعت تجزیه شده و وارد خون می شوند، در حالی که برخی دیگر به آرامی تجزیه می شوند. به طور معمول، غذاهای حاوی کربوهیدرات که به سرعت تجزیه می شوند، مغذی کمتری دارند.

GI به غذاهایی که حاوی کربوهیدرات هستند یک عدد اختصاص می دهد. این عدد بر اساس میزان افزایش سطح گلوکز خون در مقایسه با قند خالص است. این مقیاس از 0 تا 100 است. گلوکز خالص بالاترین GI را دارد که مقدار آن 100 است.

غذاهای موجود در این شاخص به 3 دسته تقسیم می شوند: GI پایین، GI متوسط و GI بالا. غذاهایی با GI پایین گلوکز خون را به آرامی افزایش می دهند. آنهایی که ارزش بالایی دارند به سرعت گلوکز را افزایش می دهند.

غذاهای با GI پایین (مقدار 1 تا 55)

بسیاری از میوه ها، از جمله سیب و گریپ فروت
بیشتر حبوبات، آجیل و لوبیا
شیر و ماست
غلات سبوس دار
جو دوسر فولادی برش خورده یا نورد شده
کینوا، بلغور یا جو
غذاهای با GI متوسط (مقدار 56 تا 69)

شاخص گلیسمی و رژیم غذایی شما

ذرت شیرین
موز یا آناناس خام
کشمش
غلات جو دوسر
نان چند دانه، سبوس جو یا چاودار
برنج قهوه ای یا کوسکوس
غذاهای با GI بالا (مقدار 70 یا بالاتر)

برنج سفید
نان سفید و نان شیرینی
سیب زمینیها
بسیاری از غذاهای فرآوری شده
اکثر غذاهای میان وعده
شاخص گلیسمی و رژیم غذایی شما : هنگام استفاده از شاخص برای برنامه ریزی وعده های غذایی خود، غذاهایی را انتخاب کنید که دارای GI پایین یا متوسط هستند. اگر غذای با GI بالا مصرف می کنید، آن را با غذاهای با GI پایین ترکیب کنید. این کار تاثیر روی سطح گلوکز خون شما را متعادل می کند.

مواردی که باید در نظر گرفت

هنگام استفاده از GI برای برنامه ریزی وعده های غذایی خود باید به مواردی فکر کنید.

شاخص گلیسمی و رژیم غذایی شما : اشکال مختلف یک غذا می تواند مقادیر GI متفاوتی داشته باشد. این می تواند به عوامل خاصی بستگی داشته باشد، از جمله:
سطح پخت یک غذا می تواند ارزش آن را تغییر دهد. به عنوان مثال، ماکارونی پخته شده al dente نسبت به ماکارونی پخته شده تا نرمی، GI کمتری دارد.
غذاهای فرآوری شده دارای GI بالاتری هستند. به عنوان مثال، بلغور جو دوسر فوری یا پوره سیب زمینی فوری ارزش بیشتری نسبت به جو دوسر یا یک سیب زمینی کامل دارد.
GI برخی از میوه ها مانند موز با رسیدن آنها بالا می رود.
اندازه بخش مهم است. مقدار GI تعداد کالری موجود در غذا را منعکس نمی کند. برخی از غذاها دارای GI پایین هستند اما کالری زیادی دارند، مانند شیر کامل. این غذاها همچنان باید کم مصرف شوند.
ارزش GI ارزش غذایی را منعکس نمی کند. برخی از غذاهایی که دارای GI بالایی هستند همچنان حاوی مواد مغذی سالم هستند. به عنوان مثال، چیپس سیب زمینی دارای GI مشابه با نخود سبز است. اما نخود سبز حاوی مواد مغذی بیشتری است. آنها انتخاب غذایی بسیار بهتری نسبت به چیپس هستند.
مطالعات نتایج متفاوتی در مورد تأثیر GI برای کاهش وزن نشان داده اند. نکته کلیدی این است که به یاد داشته باشید که از آن به عنوان یک ابزار برای حفظ یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید، نه به عنوان تنها راه برای غذا خوردن.

همانطور که رژیم غذایی خود را برنامه ریزی می کنید، حتماً آن را با پزشک خانواده خود در میان بگذارید که ممکن است شما را به یک متخصص تغذیه نیز ارجاع دهد. آنها می توانند شما را به گونه ای راهنمایی کنند که بهترین کار را برای شما داشته باشد. (منبع)

برای ارتباط با کارشناسان ما در حوزه تهیه غذا و سرو غذای گرم سازمانی در تهیه غذا کترینگ آتیسا، به صفحه ارتباط با ما سری بزنید. امیدواریم در خاطره شما طعمی به یادگار از ما باقی بماند.

شماره تماس تهیه غذا آتیسا : 91009949

موس شکلاتی وگان
طرز تهیه موس شکلاتی وگان
طرز تهیه موس شکلاتی وگان : این موس شکلاتی وگان را امتحان...
طرز تهیه سوپ گل کلم خامه ای
طرز تهیه سوپ گل کلم خامه ای
طرز تهیه سوپ گل کلم خامه ای : این سوپ گل کلم را درست...
طرز تهیه سوپ عدس
طرز تهیه سوپ عدس
طرز تهیه سوپ عدس : این سوپ عدس تند را درست کنید، سپس...
طرز تهیه سوپ پیاز
طرز تهیه سوپ پیاز
طرز تهیه سوپ پیاز : این سوپ پیاز کلاسیک فرانسوی را...
طرز تهیه سوپ کلم
طرز تهیه سوپ کلم
طرز تهیه سوپ کلم : سوپ کلم ما را امتحان کنید، سپس سوپ...
طرز تهیه سوپ تره فرنگی و سیب زمینی
طرز تهیه سوپ تره فرنگی و سیب زمینی
طرز تهیه سوپ تره فرنگی و سیب زمینی : دستور العمل کلاسیک...
طرز تهیه سوپ قارچ و خامه
طرز تهیه سوپ سبزیجات
طرز تهیه سوپ سبزیجات : سوپ سبزی ما را امتحان کنید،...
طرز تهیه سوپ قارچ و خامه
طرز تهیه سوپ قارچ و خامه
طرز تهیه سوپ قارچ و خامه : این دستور پخت سوپ قارچ را...
طرز تهیه سوپ هویج و گشنیز
طرز تهیه سوپ هویج و گشنیز
طرز تهیه سوپ هویج و گشنیز : از سوپ هویج و گشنیز ما...
طرز تهیه لازانیا وگان
طرز تهیه لازانیا وگان
طرز تهیه لازانیا وگان : این لازانیا وگان را امتحان...