وبلاگ

فواید روزه گرفتن متناوب

فواید روزه گرفتن متناوب : مطالعات زیادی در مورد روزه متناوب، هم در حیوانات و هم در انسان انجام شده است. این مطالعات نشان داده اند که می تواند فواید قدرتمندی برای کنترل وزن و سلامت بدن و مغز شما داشته باشد. حتی ممکن است به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید.

در اینجا مهمترین مزایای سلامتی روزه متناوب ذکر شده است:

 • کاهش وزن: همانطور که در بالا ذکر شد، روزه متناوب می تواند به کاهش وزن و چربی شکم شما کمک کند، بدون اینکه نیاز به محدود کردن آگاهانه کالری داشته باشید.
 • مقاومت به انسولین: روزه داری متناوب می تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد، قند خون را 3-6٪ و سطح انسولین ناشتا را 20-31٪ کاهش دهد که باید در برابر دیابت نوع 2 محافظت کند.
 • التهاب: برخی از مطالعات کاهش نشانگرهای التهاب را نشان می‌دهند که محرک اصلی بسیاری از بیماری‌های مزمن است.
 • سلامت قلب: روزه داری متناوب ممکن است کلسترول بد LDL، تری گلیسیرید خون، نشانگرهای التهابی، قند خون و مقاومت به انسولین را کاهش دهد – همه عوامل خطر برای بیماری قلبی.
 • سرطان: مطالعات حیوانی نشان می دهد که روزه داری متناوب ممکن است از سرطان جلوگیری کند.
 • سلامت مغز: روزه داری متناوب باعث افزایش هورمون مغزی BDNF می شود و ممکن است به رشد سلول های عصبی جدید کمک کند. همچنین ممکن است از بیماری آلزایمر محافظت کند.
 • ضد پیری: روزه داری متناوب می تواند طول عمر را در موش افزایش دهد. مطالعات نشان داد که موش‌های روزه‌دار 36 تا 83 درصد بیشتر عمر کردند.

به خاطر داشته باشید که تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است. بسیاری از مطالعات کوچک، کوتاه مدت یا بر روی حیوانات انجام شد. بسیاری از سوالات هنوز در مطالعات انسانی با کیفیت بالاتر پاسخ داده نشده اند.

فواید روزه گرفتن متناوب

خلاصه

روزه داری متناوب می تواند فواید زیادی برای بدن و مغز شما داشته باشد. می تواند باعث کاهش وزن شود و ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سرطان را کاهش دهد. همچنین ممکن است به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید.

سبک زندگی سالم شما را ساده تر می کند

فواید روزه گرفتن متناوب : تغذیه سالم ساده است، اما حفظ آن می تواند فوق العاده سخت باشد. یکی از موانع اصلی، تمام کارهای مورد نیاز برای برنامه ریزی و طبخ غذاهای سالم است.

روزه‌داری متناوب می‌تواند کار را آسان‌تر کند، زیرا نیازی به برنامه‌ریزی، آشپزی یا تمیز کردن بعد از وعده‌های غذایی قبلی ندارید. به همین دلیل، روزه داری متناوب در میان جمعیت هک زندگی بسیار محبوب است، زیرا سلامت شما را بهبود می بخشد و در عین حال زندگی شما را ساده می کند.

خلاصه

یکی از مزایای مهم روزه داری متناوب این است که تغذیه سالم را ساده تر می کند. وعده های غذایی کمتری برای تهیه، پختن و تمیز کردن بعد از آن نیاز دارید.

چه کسی باید مراقب باشد یا از آن اجتناب کند؟

روزه متناوب قطعا برای همه مناسب نیست. اگر کمبود وزن دارید یا سابقه اختلالات خوردن دارید، نباید بدون مشورت با یک متخصص بهداشتی روزه بگیرید. در این موارد، می تواند کاملاً مضر باشد.

آیا زنان باید روزه بگیرند؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روزه متناوب ممکن است به اندازه مردان برای زنان مفید نباشد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2005 نشان داد که حساسیت به انسولین را در مردان بهبود می بخشد، اما کنترل قند خون را در زنان بدتر می کند.

اگرچه مطالعات انسانی در مورد این موضوع در دسترس نیست، مطالعات قدیمی‌تر روی موش‌ها نشان داده‌اند که روزه‌داری متناوب می‌تواند موش‌های ماده را لاغر، مردانه، نابارور کرده و باعث از دست دادن چرخه آن‌ها شود.

تعدادی گزارش حکایتی در مورد زنانی وجود دارد که دوره قاعدگی آنها با شروع IF متوقف شد و با از سرگیری الگوی غذایی قبلی خود به حالت عادی بازگشتند.

به این دلایل خانم ها باید مراقب روزه داری متناوب باشند. آنها باید دستورالعمل های جداگانه ای مانند سهولت در تمرین و توقف فوری در صورت داشتن هر گونه مشکلی مانند آمنوره (عدم قاعدگی) را دنبال کنند. اگر مشکلات باروری دارید و/یا در تلاش برای باردار شدن هستید، فعلاً از روزه داری متناوب خودداری کنید. اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، این الگوی غذایی احتمالاً ایده بدی است.

خلاصه

افرادی که کمبود وزن دارند یا سابقه اختلالات خوردن دارند نباید روزه بگیرند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روزه داری متناوب ممکن است برای برخی از زنان مضر باشد.

ایمنی و عوارض جانبی

گرسنگی عارضه اصلی روزه داری متناوب است. همچنین ممکن است احساس ضعف کنید و مغزتان آن‌طور که عادت کرده‌اید عملکرد خوبی نداشته باشد. این ممکن است فقط موقتی باشد، زیرا ممکن است مدتی طول بکشد تا بدن شما با برنامه غذایی جدید سازگار شود. اگر شرایط پزشکی دارید، باید قبل از شروع روزه متناوب با پزشک خود مشورت کنید.

این به ویژه مهم است اگر شما:

 • دیابت داشته باشند.
 • در تنظیم قند خون مشکل دارند.
 • فشار خون پایین دارند.
 • داروها را مصرف کنید.
 • کم وزن هستند.
 • سابقه اختلالات خوردن داشته باشید.
 • زنی هستند که در تلاش برای باردار شدن هستند.
 • آیا خانمی با سابقه آمنوره هستند.
 • باردار یا شیرده هستند.

 

برای ارتباط با کارشناسان ما در حوزه تهیه غذا و سرو غذای گرم سازمانی در تهیه غذا کترینگ آتیسا، به صفحه ارتباط با ما سری بزنید. امیدواریم در خاطره شما طعمی به یادگار از ما باقی بماند.

شماره تماس تهیه غذا آتیسا : 91009949

طرز تهیه بهترین خامه زده شده
طرز تهیه بهترین خامه زده شده
طرز تهیه بهترین خامه زده شده : ببینید چقدر آسان است...
طرز تهیه مافین های لیمو بلوبری
طرز تهیه مافین های لیمو بلوبری
طرز تهیه مافین های لیمو بلوبری : این مافین‌های بلوبری...
ساندویچ سالاد نخود خرد شده
ساندویچ سالاد نخود خرد شده
ساندویچ سالاد نخود خرد شده : ما عاشق این سالاد نخود...
طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی
طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی
طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی : این دستور پخت کاپ کیک شکلاتی...
طرز تهیه پای توت فرنگی تازه
طرز تهیه پای توت فرنگی تازه
طرز تهیه پای توت فرنگی تازه : پای توت فرنگی ساده با...
طرز تهیه نان بدون مخمر
طرز تهیه نان بدون مخمر
طرز تهیه نان بدون مخمر : این دستور پخت آسان نان مسطح...
طرز تهیه بال مرغ آتشین
طرز تهیه بال مرغ آتشین
طرز تهیه بال مرغ آتشین : بال های تند مرغ  با سس بوفالو...
طرز تهیه سالاد نخود و لوبیا
طرز تهیه سالاد نخود و لوبیا
طرز تهیه سالاد نخود و لوبیا : سالاد لوبیا برای من در...
طرز تهیه سالاد کینوآ
طرز تهیه سالاد کینوآ
طرز تهیه سالاد کینوآ : دستور العمل سالاد کینوآ بسیار...
طرز تهیه سوپ سیب زمینی خامه ای
طرز تهیه سوپ سیب زمینی خامه ای
طرز تهیه سوپ سیب زمینی خامه ای : شما عاشق این سوپ سیب...