وبلاگ

آیا رژیم غذایی کتوژنیک نتیجه خوبی دارد؟

آیا رژیم غذایی کتوژنیک نتیجه خوبی دارد؟ مفهوم این است که اگر رژیم کتو را دنبال کنید، یک روز از خواب بیدار می شوید و -اثر ناگهانی کتو – به نظر می رسید که وزن کم کرده اید. در این مقاله، می‌توانید در مورد اینکه اثر ناگهانی کتو دقیقا چیست و آیا حقیقتی در آن وجود دارد، بخوانید. ما همچنین برخی از رویکردهای سالم برای غذا خوردن و رسیدن به هدف وزن خود را در طول مسیر به اشتراک می گذاریم.

نشانه های ادعایی

اثر ناگهانی کتو به خوبی تعریف نشده است. مردم آن را به طرق مختلف توصیف کرده اند. یک باور رایج این است که وقتی رژیم کتو را شروع می‌کنید، این رژیم باعث می‌شود که سلول‌های چربی شما آب را حفظ کنند. برخی افراد بر این باورند که این می تواند تأثیری داشته باشد که می توانید آن را روی بدن خود ببینید و احساس کنید. این رژیم‌های کتو می‌گویند که چربی روی بدنشان با لمس نرم‌تر می‌شود.

مفهوم اثر ناگهانی کتو این است که اگر به اندازه کافی در رژیم بمانید، سلول‌های شما شروع به آزاد کردن تمام آب و چربی‌هایی می‌کنند که تصور می‌شود ایجاد شده است.

هنگامی که این فرآیند شروع می شود، به آن اثر “ناگهانی کتو” می گویند. وقتی تمام آن آب از بین برود، ظاهراً بدن و پوست شما سفت تر می شود و به نظر می رسد که وزن کم کرده اید. برخی از رژیم‌های کتو حتی گزارش می‌دهند که می‌دانند به اثر ناگهانی کتو دست یافته‌اند زیرا شروع به اسهال می‌کنند.

اسهال به ندرت یک علامت مثبت است. می تواند به میزان قابل توجهی بدن شما را کم آب کند. همچنین مواد مغذی را از بدن شما می گیرد زیرا بدن شما زمان کافی برای هضم آنها را ندارد.

آیا رژیم غذایی کتوژنیک نتیجه خوبی دارد؟

آیا واقعی است؟

بیایید جلو برویم و این افسانه را از بین ببریم – اثر ناگهانی کتو که در بالا توضیح داده شد واقعی نیست. این احتمالاً نتیجه تلاش برخی از افراد اینترنتی برای ترویج رژیم کتو است یا کسانی که معتقدند این فرآیند را در بدن خود مشاهده کرده‌اند. اما فقط حرف ما را قبول نکنید که اثر ناگهانی کتو واقعی نیست. بیایید نگاهی به علم بیندازیم.

علم پشت رژیم غذایی

به گفته بنیاد صرع، رژیم کتوژنیک “کلاسیک” یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای کمک به مدیریت تشنج در افراد مبتلا به صرع تجویز می کنند.

یک رژیم غذایی کتوژنیک سخت که توسط پزشک و متخصص تغذیه نظارت می شود ممکن است به کاهش علائم صرع در کودکانی که تشنجشان به خوبی به داروها پاسخ نمی دهد کمک کند. رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات نیز منبع قابل اعتمادی را برای مدیریت دیابت و درمان چاقی نشان می‌دهند.

رژیم چگونه کار می کند؟

هدف از رژیم القای کتوز در بدن است. به طور معمول، بدن با سوخت کربوهیدرات ها به شکل گلوکز و سایر قندها کار می کند. وقتی بدن در حالت کتوز قرار می گیرد، روی چربی کار می کند. به همین دلیل است که توصیه می شود افراد در این رژیم از یک رژیم غذایی پرچرب، معمولاً از منابع مختلف استفاده کنند.

آنها باید مقدار کمی کربوهیدرات بخورند تا بدن بر روی چربی کار کند و مقدار کافی چربی برای سوخت رسانی به آن کافی باشد.

چرا اثر ناگهانی کتو واقعی نیست

در اینجا علم پشت این است که چرا اثر ناگهانی کتو دقیق نیست. در اصل، کسانی که از مفهوم اثر ناگهانی کتو حمایت می کنند، دو فرآیند را توصیف می کنند:

  • اول، کاهش وزن مرتبط با آب
  • دوم کاهش چربی

کتوز باعث می شود بدن سلول های چربی را برای انرژی تجزیه کند. اجزاء شامل:

  • کتون ها
  • حرارت
  • اب
  • دی اکسید کربن

سرعتی که بدن شما این سلول های چربی را می شکند به میزان انرژی مصرف شده در روز بستگی دارد. این همان روش کالری دریافتی است که در رژیم های غذایی که شامل کربوهیدرات نیز می شود استفاده می شود.

اثر دوم احتباس آب است

کلیه ها عمدتاً میزان آب بدن را تنظیم می کنند. گاهی اوقات، مانند زمانی که یک وعده غذایی پر نمک می خورید، ممکن است کمی بیشتر از حد معمول احساس نفخ یا پف کنید. اگر آب بیشتری می نوشید، معمولاً می توانید آب اضافی را از سیستم خود خارج کنید و کمتر احساس پف کردن کنید.

این اثر شبیه به اثر ناگهانی کتو است. بسیاری از اوقات، یک فرد فکر می‌کند که چربی بدن خود را از دست داده است، زیرا ترازو کمتر خوانده می‌شود، در حالی که در واقع وزن آب است که از دست داده است.

آیا می توانید آن را تحریک کنید؟

ما قبلاً ثابت کرده‌ایم که اثر ناگهانی کتو واقعی نیست، بنابراین تلاش برای ایجاد آن ایده خوبی نیست. در اینجا یک نمای کلی از آنچه برخی از افراد در اینترنت در مورد چگونگی ایجاد این اثر می گویند آورده شده است:

  • در Reddit، یکی از راه‌هایی که مردم می‌گویند می‌توانید اثر ناگهانی کتو را تحریک کنید، این است که به طور منظم روزه بگیرید، سپس یک «چیت میل» پر کالری بخورید.
  • برخی از سایت های وبلاگ می گویند نوشیدن الکل در شب قبل می تواند به القای اثر ناگهانی کتو به دلیل اثرات ادرارآور الکل کمک کند. ما مطمئناً این را توصیه نمی کنیم.
  • برخی دیگر می گویند روزه معمولی و به دنبال آن خوردن بر اساس رژیم کتو برای تحریک اثر ناگهانی کتو کافی است.

آیا این امن است؟

اساساً، هر یک از این رویکردها با هدف کم آبی بدن شما انجام می شود. اگرچه ممکن است به طور موقت احساس لاغری کنید، اما اثر ماندگاری ندارد. این نیز یک رویکرد بسیار بالا و پایین برای رژیم گرفتن است. این یک رویکرد ثابت برای کاهش وزن نیست که بتواند به شما در دستیابی به نتایج سالم و طولانی مدت کمک کند. (منبع)

 

برای ارتباط با کارشناسان ما در حوزه تهیه غذا و سرو غذای گرم سازمانی در تهیه غذا کترینگ آتیسا، به صفحه ارتباط با ما سری بزنید. امیدواریم در خاطره شما طعمی به یادگار از ما باقی بماند.

شماره تماس تهیه غذا آتیسا : 91009949

طرز تهیه بیسکوییت های نرم
طرز تهیه بیسکوییت های نرم و اسفنجی
طرز تهیه بیسکوییت های نرم و اسفنجی : اینها لطیف ترین...
طرز تهیه بهترین خامه زده شده
طرز تهیه بهترین خامه زده شده
طرز تهیه بهترین خامه زده شده : ببینید چقدر آسان است...
طرز تهیه مافین های لیمو بلوبری
طرز تهیه مافین های لیمو بلوبری
طرز تهیه مافین های لیمو بلوبری : این مافین‌های بلوبری...
ساندویچ سالاد نخود خرد شده
ساندویچ سالاد نخود خرد شده
ساندویچ سالاد نخود خرد شده : ما عاشق این سالاد نخود...
طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی
طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی
طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی : این دستور پخت کاپ کیک شکلاتی...
طرز تهیه پای توت فرنگی تازه
طرز تهیه پای توت فرنگی تازه
طرز تهیه پای توت فرنگی تازه : پای توت فرنگی ساده با...
طرز تهیه نان بدون مخمر
طرز تهیه نان بدون مخمر
طرز تهیه نان بدون مخمر : این دستور پخت آسان نان مسطح...
طرز تهیه بال مرغ آتشین
طرز تهیه بال مرغ آتشین
طرز تهیه بال مرغ آتشین : بال های تند مرغ  با سس بوفالو...
طرز تهیه سالاد نخود و لوبیا
طرز تهیه سالاد نخود و لوبیا
طرز تهیه سالاد نخود و لوبیا : سالاد لوبیا برای من در...
طرز تهیه سالاد کینوآ
طرز تهیه سالاد کینوآ
طرز تهیه سالاد کینوآ : دستور العمل سالاد کینوآ بسیار...