وبلاگ

فواید مبتنی بر علم نوشیدن آب کافی

فواید مبتنی بر علم نوشیدن آب کافی : بدن انسان از حدود 60 درصد آب تشکیل شده است. معمولاً توصیه می شود که روزانه هشت لیوان 8 اونس (237 میلی لیتر) آب بنوشید (قانون 8×8). اگرچه علم کمی پشت این قانون خاص وجود دارد، اما هیدراته ماندن مهم است. در اینجا چند مزیت سلامت مبتنی بر شواهد از نوشیدن آب فراوان آورده شده است.

به به حداکثر رساندن عملکرد فیزیکی کمک می کند

اگر هیدراته نشوید، عملکرد فیزیکی شما ممکن است آسیب ببیند. این امر به ویژه در هنگام ورزش شدید یا گرمای زیاد مهم است. اگر 2 درصد از محتوای آب بدن خود را از دست بدهید، کم آبی می تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد. با این حال، برای ورزشکاران غیرمعمول نیست که 6 تا 10 درصد از وزن آب خود را از طریق عرق از دست بدهند.

این می تواند منجر به تغییر در کنترل دمای بدن، کاهش انگیزه و افزایش خستگی شود. همچنین می تواند باعث شود ورزش از نظر جسمی و ذهنی بسیار دشوارتر شود.

فواید مبتنی بر علم نوشیدن آب کافی

نشان داده شده است که هیدراتاسیون بهینه از این اتفاق جلوگیری می کند، و حتی ممکن است استرس اکسیداتیو را که در طول ورزش با شدت بالا رخ می دهد، کاهش دهد. این تعجب آور نیست وقتی در نظر بگیرید که عضله حدود 80٪ آب است. اگر به شدت ورزش می کنید و تمایل به تعریق دارید، هیدراته ماندن می تواند به شما کمک کند بهترین عملکرد خود را داشته باشید.

 

خلاصه

از دست دادن کمتر از 2 درصد از محتوای آب بدن می تواند به طور قابل توجهی عملکرد فیزیکی شما را مختل کند.

به طور قابل توجهی بر سطح انرژی و عملکرد مغز تأثیر می گذارد

مغز شما به شدت تحت تاثیر وضعیت هیدراتاسیون شما قرار دارد. مطالعات نشان می دهد که حتی کم آبی خفیف، مانند کاهش 1 تا 3 درصد وزن بدن، می تواند بسیاری از جنبه های عملکرد مغز را مختل کند. در مطالعه‌ای بر روی زنان جوان، محققان دریافتند که از دست دادن مایعات به میزان 1.4 درصد پس از ورزش باعث اختلال در خلق و خو و تمرکز می‌شود. همچنین فراوانی سردرد را افزایش داد.

بسیاری از اعضای همین تیم تحقیقاتی مطالعه مشابهی را در مردان جوان انجام دادند. آنها دریافتند که از دست دادن مایعات به میزان 1.6 درصد برای حافظه فعال مضر است و احساس اضطراب و خستگی را افزایش می دهد. از دست دادن مایعات 1 تا 3 درصد معادل 1.5 تا 4.5 پوند (0.5 تا 2 کیلوگرم) کاهش وزن برای فردی با وزن 150 پوند (68 کیلوگرم) است. این به راحتی می تواند از طریق فعالیت های عادی روزانه رخ دهد، چه برسد به هنگام ورزش یا گرمای زیاد.

بسیاری از مطالعات دیگر، با موضوعاتی از کودکان تا بزرگسالان بزرگتر، نشان داده اند که کم آبی خفیف می تواند خلق و خو، حافظه و عملکرد مغز را مختل کند.

خلاصه

کم آبی خفیف (از دست دادن مایعات 1 تا 3٪) می تواند سطح انرژی را مختل کند، خلق و خو را مختل کند و منجر به کاهش عمده در حافظه و عملکرد مغز شود.

ممکن است به پیشگیری و درمان سردرد کمک کند

کم آبی بدن می تواند باعث سردرد و میگرن در برخی افراد شود. تحقیقات نشان داده است که سردرد یکی از شایع ترین علائم کم آبی بدن است. علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که نوشیدن آب می‌تواند به تسکین سردرد در افرادی که سردردهای مکرر دارند کمک کند.

مطالعه ای بر روی 102 مرد نشان داد که نوشیدن 50.7 اونس (1.5 لیتر) آب اضافی در روز منجر به بهبود قابل توجهی در مقیاس کیفیت زندگی خاص میگرن، یک سیستم امتیازدهی برای علائم میگرن شد. به علاوه، 47 درصد از مردانی که آب بیشتری می‌نوشیدند، بهبود سردرد را گزارش کردند، در حالی که تنها 25 درصد از مردان گروه کنترل این اثر را گزارش کردند.

با این حال، همه مطالعات موافق نیستند و محققان به این نتیجه رسیده‌اند که به دلیل عدم انجام مطالعات با کیفیت بالا، تحقیقات بیشتری برای تأیید اینکه چگونه افزایش هیدراتاسیون ممکن است به بهبود علائم سردرد و کاهش دفعات سردرد کمک کند، مورد نیاز است.

خلاصه

نوشیدن آب ممکن است به کاهش سردرد و علائم سردرد کمک کند. با این حال، برای تأیید این مزیت بالقوه، تحقیقات با کیفیت بالا بیشتری مورد نیاز است.

ممکن است به رفع یبوست کمک کند

یبوست یک مشکل رایج است که با حرکات نادر روده و مشکل در دفع مدفوع مشخص می شود. افزایش مصرف مایعات اغلب به عنوان بخشی از پروتکل درمانی توصیه می شود، و شواهدی برای تایید این موضوع وجود دارد.

به نظر می رسد مصرف کم آب یک عامل خطر برای یبوست در افراد جوانتر و مسن تر باشد. افزایش هیدراتاسیون ممکن است به کاهش یبوست کمک کند. آب معدنی ممکن است نوشیدنی مفیدی برای مبتلایان به یبوست باشد. مطالعات نشان داده اند که آب معدنی غنی از منیزیم و سدیم، دفعات حرکت روده و قوام را در افراد مبتلا به یبوست بهبود می بخشد.

خلاصه

نوشیدن آب زیاد ممکن است به پیشگیری و تسکین یبوست کمک کند، به خصوص در افرادی که معمولاً آب کافی نمی نوشند.

ممکن است به درمان سنگ کلیه کمک کند

سنگ های ادراری توده های دردناکی از کریستال های معدنی هستند که در سیستم ادراری تشکیل می شوند. شایع ترین نوع آن سنگ کلیه است که در کلیه ها تشکیل می شود. شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف آب می تواند به پیشگیری از عود در افرادی که قبلاً سنگ کلیه داشته اند کمک کند. مصرف مایعات بیشتر، حجم ادرار را افزایش می دهد. (منبع)

 

برای ارتباط با کارشناسان ما در حوزه تهیه غذا و سرو غذای گرم سازمانی در تهیه غذا کترینگ آتیسا، به صفحه ارتباط با ما سری بزنید. امیدواریم در خاطره شما طعمی به یادگار از ما باقی بماند.

شماره تماس تهیه غذا آتیسا : 91009949

طرز تهیه بهترین خامه زده شده
طرز تهیه بهترین خامه زده شده
طرز تهیه بهترین خامه زده شده : ببینید چقدر آسان است...
طرز تهیه مافین های لیمو بلوبری
طرز تهیه مافین های لیمو بلوبری
طرز تهیه مافین های لیمو بلوبری : این مافین‌های بلوبری...
ساندویچ سالاد نخود خرد شده
ساندویچ سالاد نخود خرد شده
ساندویچ سالاد نخود خرد شده : ما عاشق این سالاد نخود...
طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی
طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی
طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی : این دستور پخت کاپ کیک شکلاتی...
طرز تهیه پای توت فرنگی تازه
طرز تهیه پای توت فرنگی تازه
طرز تهیه پای توت فرنگی تازه : پای توت فرنگی ساده با...
طرز تهیه نان بدون مخمر
طرز تهیه نان بدون مخمر
طرز تهیه نان بدون مخمر : این دستور پخت آسان نان مسطح...
طرز تهیه بال مرغ آتشین
طرز تهیه بال مرغ آتشین
طرز تهیه بال مرغ آتشین : بال های تند مرغ  با سس بوفالو...
طرز تهیه سالاد نخود و لوبیا
طرز تهیه سالاد نخود و لوبیا
طرز تهیه سالاد نخود و لوبیا : سالاد لوبیا برای من در...
طرز تهیه سالاد کینوآ
طرز تهیه سالاد کینوآ
طرز تهیه سالاد کینوآ : دستور العمل سالاد کینوآ بسیار...
طرز تهیه سوپ سیب زمینی خامه ای
طرز تهیه سوپ سیب زمینی خامه ای
طرز تهیه سوپ سیب زمینی خامه ای : شما عاشق این سوپ سیب...