وبلاگ

ادویه جات و سبزیجات مفید برای سلامتی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter

ادویه جات و سبزیجات مفید برای سلامتی : استفاده از گیاهان و ادویه ها در طول تاریخ بسیار مهم بوده است. بسیاری از آنها به دلیل خواص دارویی خود، قبل از استفاده در آشپزی مورد تحسین قرار می گرفتند. علم مدرن اکنون نشان داده است که بسیاری از آنها در واقع فواید سلامتی قابل توجهی دارند.

در اینجا چند مورد از سالم ترین گیاهان و ادویه جات در جهان که توسط تحقیقات پشتیبانی شده است، آورده شده است.

ادویه جات مفید برای سلامتی

دارچین سطح قند خون را کاهش می دهد و اثر قوی ضد دیابت دارد.

از ادویه جات و سبزیجات مفید برای سلامتی دارچین یک ادویه محبوب است که در انواع دستور العمل ها و محصولات پخته یافت می شود. حاوی ترکیبی به نام سینامالدئید است که مسئول خواص دارویی دارچین است.

دارچین دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قوی است، به مبارزه با التهاب کمک می کند و نشان داده شده است که کلسترول و تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد. اما جایی که دارچین واقعاً می درخشد، تأثیر آن بر سطح قند خون است.

دارچین می‌تواند قند خون را با مکانیسم‌های مختلفی کاهش دهد، از جمله با کند کردن تجزیه کربوهیدرات‌ها در دستگاه گوارش و بهبود حساسیت به انسولین. مطالعات نشان داده است که دارچین می تواند قند خون ناشتا را 10 تا 29 درصد در بیماران دیابتی کاهش دهد که مقدار قابل توجهی است. دوز موثر معمولاً 0.5-2 قاشق چایخوری دارچین در روز یا 1-6 گرم است.

در این مقاله می‌توانید درباره فواید سلامتی چشمگیر دارچین بیشتر بخوانید.

مریم گلی می تواند عملکرد مغز و حافظه را بهبود بخشد

مریم گلی (Sage) نام خود را از کلمه لاتین Salvere گرفته است که به معنای نجات دادن است. این گیاه به دلیل خواص درمانی خود در قرون وسطی شهرت زیادی داشت و حتی برای جلوگیری از طاعون استفاده می شد. تحقیقات کنونی نشان می دهد که مریم گلی ممکن است بتواند عملکرد مغز و حافظه را بهبود بخشد، به خصوص در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر.

بیماری آلزایمر با کاهش سطح استیل کولین، یک پیام رسان شیمیایی در مغز همراه است. مریم گلی از تجزیه استیل کولین جلوگیری می کند. در یک مطالعه 4 ماهه بر روی 42 فرد مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط، عصاره مریم گلی بهبود قابل توجهی در عملکرد مغز ایجاد کرد.

مطالعات دیگر همچنین نشان داده است که مریم گلی می تواند عملکرد حافظه را در افراد سالم، چه جوان و چه مسن، بهبود بخشد.

پونه درد IBS را تسکین می دهد و ممکن است حالت تهوع را کاهش دهد

استفاده از پونه در طب عامیانه و رایحه درمانی سابقه طولانی دارد. همانطور که در مورد بسیاری از گیاهان وجود دارد، این جزء روغنی است که حاوی عوامل مسئول اثرات سلامتی است.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که روغن پونه می تواند مدیریت درد در سندرم روده تحریک پذیر یا IBS را بهبود بخشد. به نظر می رسد که با شل کردن عضلات صاف روده بزرگ عمل می کند، که درد ناشی از حرکات روده را تسکین می دهد. همچنین به کاهش نفخ شکم، که یک علامت رایج گوارشی است، کمک می کند.

همچنین برخی از مطالعات نشان می دهد که پونه در رایحه درمانی می تواند به مبارزه با حالت تهوع کمک کند. در مطالعه ای روی بیش از 1100 زن در حال زایمان، رایحه درمانی پونه باعث کاهش قابل توجهی در حالت تهوع شد. همچنین نشان داده شده است که تهوع پس از جراحی و زایمان سزارین را کاهش می دهد.

زردچوبه حاوی کورکومین است، ماده ای با اثرات ضد التهابی قوی

زردچوبه ادویه ای است که به کاری رنگ زرد می دهد. حاوی چندین ترکیب با خواص دارویی است که مهمترین آنها کورکومین است. کورکومین یک آنتی اکسیدان فوق العاده قوی است که به مبارزه با آسیب اکسیداتیو و تقویت آنزیم های آنتی اکسیدانی بدن کمک می کند. این مهم است، زیرا اعتقاد بر این است که آسیب اکسیداتیو یکی از مکانیسم های کلیدی در پشت پیری و بسیاری از بیماری ها است.

کورکومین همچنین به شدت ضد التهاب است، تا جایی که با اثربخشی برخی از داروهای ضد التهابی مطابقت دارد. با توجه به اینکه التهاب طولانی مدت و سطح پایین تقریباً در هر بیماری مزمن غربی نقش مهمی ایفا می کند، تعجب آور نیست که ببینیم کورکومین با انواع فواید سلامتی مرتبط است.

مطالعات نشان می‌دهد که می‌تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد، با آلزایمر مبارزه کند، خطر بیماری قلبی و سرطان را کاهش دهد و آرتریت را تسکین دهد. در اینجا مقاله ای در مورد بسیاری از مزایای سلامتی باورنکردنی زردچوبه / کورکومین وجود دارد.

ریحان به مبارزه با عفونت ها و تقویت ایمنی کمک می کند

نباید با ریحان معمولی یا ریحان تایلندی اشتباه گرفت، ریحان مقدس در هند یک گیاه مقدس محسوب می شود. مطالعات نشان می دهد که ریحان مقدس می تواند از رشد طیف وسیعی از باکتری ها، مخمرها و کپک ها جلوگیری کن. یک مطالعه کوچک همچنین نشان داد که می تواند عملکرد سیستم ایمنی را با افزایش سلول های ایمنی خاص در خون تقویت کند.

ریحان مقدس همچنین با کاهش سطح قند خون قبل و بعد از غذا و همچنین درمان اضطراب و افسردگی مرتبط با اضطراب مرتبط است. با این حال، این مطالعات بسیار کوچک بودند، و قبل از ارائه هر گونه توصیه، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. (منبع)

 

برای ارتباط با کارشناسان ما در حوزه تهیه غذا و سرو غذای گرم سازمانی در تهیه غذا کترینگ آتیسا، به صفحه ارتباط با ما سری بزنید. امیدواریم در خاطره شما طعمی به یادگار از ما باقی بماند.

شماره تماس تهیه غذا آتیسا : 91009949

فواید چشمگیر چای سفید
فواید چشمگیر چای سفید
فواید چشمگیر چای سفید : چای سفید از گیاه کاملیا سیننسیس...
خواص چای سیاه
خواص چای سیاه
خواص چای سیاه چای سیاه سرشار از آنتی اکسیدان هایی است...
خواص چای سبز با لیمو
خواص چای سبز با لیمو
خواص چای سبز با لیمو : چای سبز با آب لیمو یک نوشیدنی...
بررسی رژیم غذایی سونوما
بررسی رژیم غذایی سونوما
بررسی رژیم غذایی سونوما رژیم سونوما یک الگوی غذایی...
فواید روزه گرفتن متناوب
فواید روزه گرفتن متناوب
فواید روزه گرفتن متناوب : مطالعات زیادی در مورد روزه...
راهنمای روزه گیری متناوب
راهنمای روزه گیری متناوب
راهنمای روزه گیری متناوب : روزه متناوب (IF) در حال...
آیا رژیم غذایی کتوژنیک نتیجه خوبی دارد؟
آیا رژیم غذایی کتوژنیک نتیجه خوبی دارد؟
آیا رژیم غذایی کتوژنیک نتیجه خوبی دارد؟ مفهوم این است...
راهنمای تمرینات ورزشی کوتاه
راهنمای تمرینات ورزشی کوتاه
راهنمای تمرینات ورزشی کوتاه : در طول شلوغی تعطیلات،...
صبحانه و کاهش درصد ابتلا به دیابت نوع 2
صبحانه و کاهش درصد ابتلا به دیابت نوع 2
صبحانه و کاهش درصد ابتلا به دیابت نوع 2 : کارشناسان...
آیا برای کاهش وزن باید صبحانه بخورید؟
آیا برای کاهش وزن باید صبحانه بخورید؟
آیا برای کاهش وزن باید صبحانه بخورید؟ یک مطالعه جدید...