وبلاگ

تفاوت پلو و چلو در چیست ؟

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter

در این مطلب می خواهیم تفاوت پلو و چلو را بررسی کنیم و روش پخت هرکدام رو برای شما عزیزان قرار دهیم. برنج یکی از غلات اصلی محسوب می شود که می توان با استفاده از آن غذاهای لذیذی رو طبخ کرد اما پخت برنج به دو شیوه صورت میگیرد.

با بررسی های انجام شده مشخص شد ایرانی ها حداقل دو الی سه وعده برنج در روز مصرف می کنند البته در بخش استان های شمالی (گیلان و مازندران) میزان مصرف برنج در روز 3 وعده است و به طور میانگین در کشور یک وعده می باشد.

تفاوت پلو و چلو

معمولاً برنج به دو صورت  چلویی یا پلویی تهیه می‌شود. پلو و چلو در واقع دو شیوه متفاوت از پخت برنج است. در ادامه به بررسی و تفاوت برنج پلویی و چلویی می‌پردازیم و همچنین درباره پختن آن‌ها تفاوت‌ها و نکاتی را بررسی خواهیم کرد:

پلو چیست ؟

برنجی که به صورت پلویی پخته می‌شود. موقع دم کردن آن مواد دیگری مانند لوبیا سبز، عدس، هویج، ماش، کشمش و… را به آن افزوده می شود، تا طعم لذیذتری داشته باشد. برنج پلو را مانند چلو به همراه انواع کباب‌ یا خورش سرو نمی‌کنند. شما می‌توانید پلو را در کنار خوراکی‌ هایی همچون ترشی، ماست، پیاز و سبزی خام سرو کنید. اگر بخواهیم تعدادی از پلوهای معروف ایرانی را نام ببریم باید به؛ استانبولی پلو،دمی گوجه، باقالی پلو، کلم پلو، اشاره کرد.

خلاصه

پلو به برنجی گفته می شود که با مواد دیگری مانند انواع گوشت، سبزیجات، حبوبات و خشکبار و حتی انواع ادویجات آن را مخلوط کرده و می پزند.

برای مطالعه بیشتر ( لیست غذاهای سنتی ایرانی )

چلو چیست ؟

در این شیوه پختن برنج به صورت چلویی، هیچ‌ گونه ماده اضافی به برنج اضافه نمی‌ کنند و برنج را صرفا به صورت ساده و سفید رنگ می‌پزند. البته در شیوه چلویی به دو صورت برنج پخته می‌شود، یک به صورت کته‌ ای یا دمی و دیگری به صورت آبکش است.

خلاصه

چلو یا خشکه برنج به برنجی می گویند که پس از آبکش کردن آن را دم کرده و پس از دم با کباب یا خورش می خورند. در چلو برنج خالص با روغن یا کره پخته می شود.

تفاوت چلو و پلو

 فرق اصلی چلو با پلو چیه ؟

تنها فرق آنها همانطور که از متن بالا می توان برداشت کرد به نحوه یا شیوی پخت آن بر می گردد فرق اصلی چلو با پلو در متریالی است که در هنگام پخت به آن اضافه یا کم می شود.

کترینگ ها و تهیه غذا ها معمولا غذای خود را به صورت چلو و پلو بسته به سفارش مشتری تهیه و تولید می کنند. تولید غذا در حیطه ناهار سازمانی و شرکتی با تهیه در خانه و تهیه غذا بسیار تفاوت دارد. عمده دلیل این موضوع بر می گردد به میزان پخت و سرو آن، در کترینگ های صنعتی غذا برای تعداد افراد مشخص (3000 الی 10000 نفر) تهیه می شود ولی در تهیه غذا ها معمولا این عدد بین 200 الی 500 نفر در بهترین حالت خودش است.

 

 

موفق و پیروز باشید.

غذاهای نذری
آشنایی با غذاهای نذری ماه محرم
یکی از مراسم های مورد استقبال مردم ایران ماه محرم است...
سفارش غذای نذری
سفارش غذای نذری
نزدیک به ایام محرم است و خیلی از مردم جامعه به دنبال...
غذای سازمانی ویژه
کترینگ غذای ویژه (VIP)
در راستای تبدیل به کترینگ همه جانبه میان سازمان و شرکت...
تهیه غذای اقتصادی
کترینگ اقتصادی | غذای اقتصادی
در این گرانی که به تازگی اتفاق افتاد و بسیار از جامعه...
فوت و فن پخت برنج
فوت و فن پخت برنج
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید برنج یا پلو...
طرز تهیه غذا با گوشت چرخ کرده
طرز تهیه غذا با گوشت چرخ کرده
امروز لیستی از طرز تهیه غذا با گوشت چرخ کرده برایتان...
کترینگ و تهیه غذا در جردن
کترینگ و تهیه غذا در جردن
از آنجایی که از قدیم الایام جردن محله شلوغ شرکتی و...
20easy-food-to-make-min-min
6 غذای ساده برای ناهار
شاید خیلی از کارمندان که تا دیروقت سرکار هستند زمان...
سفارش ناهار شرکتی
ناهار شرکتی
یکی دیگر از خدماتی که کترینگ آتیسا ارائه می کند ناهار...
تفاوت پلو و چلو در چیست ؟
تفاوت پلو و چلو در چیست ؟
در این مطلب می خواهیم تفاوت پلو و چلو را بررسی کنیم...