وبلاگ

تفاوت پلو و چلو در چیست ؟

در این مطلب می خواهیم تفاوت پلو و چلو را بررسی کنیم و روش پخت هرکدام رو برای شما عزیزان قرار دهیم. برنج یکی از غلات اصلی محسوب می شود که می توان با استفاده از آن غذاهای لذیذی رو طبخ کرد اما پخت برنج به دو شیوه صورت میگیرد.

با بررسی های انجام شده مشخص شد ایرانی ها حداقل دو الی سه وعده برنج در روز مصرف می کنند البته در بخش استان های شمالی (گیلان و مازندران) میزان مصرف برنج در روز 3 وعده است و به طور میانگین در کشور یک وعده می باشد.

تفاوت پلو و چلو

معمولاً برنج به دو صورت  چلویی یا پلویی تهیه می‌شود. پلو و چلو در واقع دو شیوه متفاوت از پخت برنج است. در ادامه به بررسی و تفاوت برنج پلویی و چلویی می‌پردازیم و همچنین درباره پختن آن‌ها تفاوت‌ها و نکاتی را بررسی خواهیم کرد:

پلو چیست ؟

برنجی که به صورت پلویی پخته می‌شود. موقع دم کردن آن مواد دیگری مانند لوبیا سبز، عدس، هویج، ماش، کشمش و… را به آن افزوده می شود، تا طعم لذیذتری داشته باشد. برنج پلو را مانند چلو به همراه انواع کباب‌ یا خورش سرو نمی‌کنند. شما می‌توانید پلو را در کنار خوراکی‌ هایی همچون ترشی، ماست، پیاز و سبزی خام سرو کنید. اگر بخواهیم تعدادی از پلوهای معروف ایرانی را نام ببریم باید به؛ استانبولی پلو،دمی گوجه، باقالی پلو، کلم پلو، اشاره کرد.

خلاصه

پلو به برنجی گفته می شود که با مواد دیگری مانند انواع گوشت، سبزیجات، حبوبات و خشکبار و حتی انواع ادویجات آن را مخلوط کرده و می پزند.

برای مطالعه بیشتر ( لیست غذاهای سنتی ایرانی )

چلو چیست ؟

در این شیوه پختن برنج به صورت چلویی، هیچ‌ گونه ماده اضافی به برنج اضافه نمی‌ کنند و برنج را صرفا به صورت ساده و سفید رنگ می‌پزند. البته در شیوه چلویی به دو صورت برنج پخته می‌شود، یک به صورت کته‌ ای یا دمی و دیگری به صورت آبکش است.

خلاصه

چلو یا خشکه برنج به برنجی می گویند که پس از آبکش کردن آن را دم کرده و پس از دم با کباب یا خورش می خورند. در چلو برنج خالص با روغن یا کره پخته می شود.

تفاوت چلو و پلو

 فرق اصلی چلو با پلو چیه ؟

تنها فرق آنها همانطور که از متن بالا می توان برداشت کرد به نحوه یا شیوی پخت آن بر می گردد فرق اصلی چلو با پلو در متریالی است که در هنگام پخت به آن اضافه یا کم می شود.

کترینگ ها و تهیه غذا ها معمولا غذای خود را به صورت چلو و پلو بسته به سفارش مشتری تهیه و تولید می کنند. تولید غذا در حیطه ناهار سازمانی و شرکتی با تهیه در خانه و تهیه غذا بسیار تفاوت دارد. عمده دلیل این موضوع بر می گردد به میزان پخت و سرو آن، در کترینگ های صنعتی غذا برای تعداد افراد مشخص (3000 الی 10000 نفر) تهیه می شود ولی در تهیه غذا ها معمولا این عدد بین 200 الی 500 نفر در بهترین حالت خودش است.

 

 

موفق و پیروز باشید.

راهکارهای کاهش فشار خون
راهکارهای کاهش فشار خون
راهکارهای کاهش فشار خون : آیا برای کاهش فشار خون خود...
راهنمای مصرف کمتر سدیم
راهنمای مصرف کمتر سدیم
راهنمای مصرف کمتر سدیم : برای حفظ یک رژیم غذایی سالم...
فواید شکلات تلخ برای سلامتی
فواید شکلات تلخ برای سلامتی
فواید شکلات تلخ برای سلامتی : هیچ چیز مانند یک جعبه...
راهنمای رژیم بارداری
راهنمای رژیم بارداری
راهنمای رژیم بارداری : تغذیه در هر مرحله از زندگی مهم...
برترین عادات سالم
برترین عادات سالم
برترین عادات سالم : سال جدید به خوبی در راه است، به...
آلرژی غذایی در کودکان
آلرژی غذایی در کودکان
آلرژی غذایی در کودکان : آلرژی غذایی یک نگرانی نسبتاً...
مواد غذایی برای سلامت مغز
مواد غذایی برای سلامت مغز
مواد غذایی برای سلامت مغز : همه ما اثرات خستگی ناشی...
راه های کاهش فشار خون
راه های کاهش فشار خون
راه های کاهش فشار خون : آیا برای کاهش فشار خون خود...
دو دستور غذای خوشمزه
دو دستور غذای خوشمزه
دو دستور غذای خوشمزه : آیا چند آووکادوی کم اشتها آور...
طرز تهیه کدو و ذرت تابستانی
طرز تهیه کدو و ذرت تابستانی
طرز تهیه کدو و ذرت تابستانی : مختلط کدو حلوایی زرد...